Ačkoliv mnoho lidí to tak nevnímá, pravdou je, že i léky, běžně prodávané v lékárnách, ať už volně či na předpis, jsou nakupovány a přepravovány jako kterékoliv jiné zboží. Než se dostane k vám, musí mnohdy urazit velmi dlouhou cestu. Jediný rozdíl je v tom, že zde panují mnohem přísnější bezpečnostní nařízení.
Zdaleka nejčastěji je na místo určení dováží klasické kamiony. To platí zejména v případě, kdy se vyrábí například v sousedním státě. A vzhledem k tomu, že například Německo má několik zavedených výroben, není divu, že je tento způsob velmi běžný. Avšak rozhodně není ani zdaleka jediný.
Jednou z možností, byť mnohem méně využívanou, je přeprava léků letadlem. Ta je sice rychlejší, než jiné varianty, avšak současně také mnohem dražší. A léky vyrábí firmy, které se musí potýkat s konkurencí i tržním prostředím jako takovým, což znamená, že se také snaží mít co nejvyšší zisk. To často znamená jít cestou nejmenších nákladů. Přesto se najdou situace, kdy je právě tento způsob přepravy využívaný.
Je to především ve chvíli, kdy se jedná o velmi urgentní záležitost, případně jde o přípravek s velmi krátkou dobou expirace, což zrovna u léků není nic neobvyklého. Pokud je potřeba je navíc dopravit na velmi dlouhou vzdálenost, pak je rozhodně letadlo tou nejvhodnější variantou. To platí i v případě, že jde o mezikontinentální přepravu – jistě, existují lodě, avšak v tomto případě chce takovouto cestu riskovat jen málokdo.
Je tedy jasně vidět, že při výběru přepravy záleží hned na několika faktorech, které musí výrobce vzít v úvahu. Kromě výše jmenovaných k nim patří také požadavek odběratele na dobu doručení – pokud jej potřebuje co nejdříve, je jasné, že budeme volit tu nejrychlejší možnost. Rozdíl v ceně přepravy pak můžeme alespoň částečně naúčtovat odběrateli.
I letadlo má tedy v přepravě léků své místo, a na to bychom rozhodně neměli zapomínat.