Podle čeho vybrat skateboard

Jesltiže přemýšlíte o tom, že si pořídíte skateboard či longboard, pak byste si měli předem určitě dobře promyslet, k čemu ho budete používat. Skateboardy i longboardy se totiž liší v jejich použití – jinak sestavený skejt bude vhodný na jinou jízdu než třeba Penny board.

Jak vybírat skateboardy a longboardy?

Jízdní vlastnosti skateboardů a longboardů ovlivňuje hned několik věcí. Záleží na každém dílu vašeho vybraného skateboardu, proto byste neměli výběr podceňovat. My začneme třeba u koleček.

U koleček můžeme rozlišovat jejich šířku, to znamená plochu, kterou se budou na zemi dotýkat. Širší plocha znamená větší stabilitu a přilnavost, ovšem také to znamená, že provádění triků nebude tak snadné, jako s úzkými kolečky.

Výška koleček vám potom určí maximální rychlost a také to, jak bude váš skateboard zrychlovat. Čím nižší jsou kolečka, tím rychleji se dokáží roztočit a akcelerovat.

Materiál koleček je také rozhodně důležitý. Dnes už je ovšem většina koleček pro skateboardy, penny boardy i longboardy vyrobená ze stejného materiálu s příměsí polyurethanu.

Kolečka se však mohou v tvrdosti, ta určuje hlavně u longboardů, jak budou slidovat.

Kolečka na oskách drží ložiska, která mají vliv na rychlost a hlasitost jízdy. Méně kvalitní kolečka jsou totiž značně hlasitá a často se zdá, jako by v nich něco nebylo v pořádku. Kvalitnější ložiska ABEC 9 či ABEC 11 takové problémy nemají.

Podle čeho vybrat skateboardVelikost trucků je asi hlavním parametrem u osek. Čím širší jsou trucky, tím stabilnější je jízda a zvládnete i strmější kopce.

Pokud máte ovšem úzké trucky, třeba jako na Penny boardu či klasickém skejtu, potom, je jízda spíš pro město či na slalom – máte totiž výhodu v rychlém otáčení.

Kromě trucků nám už pak z těch hlavních dílů zůstává jenom deska. Zde máme rozlišení hlavně v materiálu desky (dřevo, plast), ve velikosti a ve tvaru desky.

Materiál desky rozhoduje jednak o tom, jakou bude mít deska skateboardu, penny boardu či longboardu nosnost, ale také pružnost, která je často také velmi důležitá.

Tvar desky pak určuje pro jaký styl je jízda určená – zda na triky, sjezdy či jen tak na projížďku po městě. Vliv má potom také délka skateboardu či longboardu – delší jsou většinou určeny na sjezdy, kratší skateboardy potom na triky.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.